Mój stan

PIERWSZY KONTAKT SOS ZADZWOŃ NA SKYPE  ^

FUNKCJA JEST MOŻLIWA TYLKO PO WCZESNIEJSZYM UZGODNIENIU MAILOWYM GODZINY.

 

                                    UWAGA !!!

       

Jak rozpoznać czy dziecko sięga po narkotyki? 

Obserwuj uważnie!

 

Jak dziecko wygląda:

       rozszerzone bądź bardzo wąskie źrenice, zaczerwienione białka oczu

       wzmożony bądź bardzo słaby apetyt

       wahania bądź spadek wagi ciała

       brak koordynacji ruchów

       charakterystyczny zapach (marihuana, klej)

       bezsenność lub wzmożona senność

       wymioty poranne i bóle brzucha

       nowy wizerunek: fryzura, stroje

 

Jak się zachowuje:

       napady agresji, huśtawka nastrojów

       depresja

       nie wywiązywanie się z umów i obietnic

       okłamywanie

       późne powroty do domu

       nowi znajomi, częste, anonimowe telefony

       wagarowanie

       zanik zainteresowań

       drobne kradzieże w domu

 

Co zrobić, gdy okaże się, że Twoje dziecko bierze?

       jak najszybciej porozmawiaj z dzieckiem o swoich podejrzeniach i niepokojach

       zdobądź podstawowe informacje na temat narkomanii i uzależnień

       określ jasno zasady, których dziecko ma przestrzegać jako domownik i ktoś, za kogo jesteś odpowiedzialny

       określ konsekwencje jakie zastosujesz w przypadku złamania zasad (obciążenia, ograniczenia)

       skontaktuj się z rodzicami bliskich znajomych dziecka i powiedz o swoich obawach

       w przypadku kolejnego złamania abstynencji i gdy okaże się, że dziecko nie jest
w stanie przestrzegać zobowiązań zgłoś się do odpowiedniej placówki.

                             Dzieci i zagrożenia

 

Jedną z form uzależnienia występujących w rodzinie jest uzależnienie od gier. Często występuje u dzieci, których rodzice są zapracowani i cieszą się, że dziecko siedząc przed komputerem "jest pod kontrolą", nie spędza wolnego czasu poza domem i nie popada w złe towarzystwo. Rodzice zajęci swoimi sprawami lub gonitwą za pieniądzem, zbyt późno dostrzegają zagrożenie, jakie niesie ze sobą komputer. Pamiętać też należy, że przemoc obecna w tych grach, które polegają głównie na zabiciu wroga, przy jak największym rozlewie krwi, wpływa bardzo niekorzystnie na dzieci.
Rodzice często nawet nie myślą o tym, że dziecko - zamykając się w swoim pokoju z komputerem - izoluje się od rówieśników, traci kontakt z rzeczywistością, a towarzystwo, w jakie może popaść w sieci bywa stokroć niebezpieczniejsze niż psoty z rówieśnikami.

 

 

Asertywnosć w terapii uzależnień                                                                                                                                                                                                              Asertywne zachowanie w terapii uzależnień jest koniecznością , zarówno  dla terapeuty jak i osoby chorej . Tę umiejętność trzeba ćwiczyć z uzależnionym  na treningach asertywnych zachowań abstynenckich . Najważniejsza    jest umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami ze względu na utrzymanie abstynencji . Asertywne zachowanie jest tu bezwzględnie konieczne . Odmawianie picia czy stosowania środków odurzających jest podstawą w terapii uzależnień , pacjenta trzeba nauczyć asertywności w stosunku do osób mogących stanowić  dla niego zagrożenie w procesie trzeźwienia . Nie jest to proste , zważywszy   na to iż często osoby uzależnione w kontaktach międzyludzkich , próbują odmawiać podając różne przyczyny np.: nie pije bo biorę antybiotyk , jestem samochodem , może innym razem , itd. Ważne jest wypracowanie u takiej osoby poczucia własnej wartości , musi wiedzieć iż nie ma żadnego powodu żeby czuł się winny ze względu na swoją asertywność . Musi zrozumieć że tylko w sposób jasny , stanowczy , unikając wymówek, odmawiając ,  może uzyskać pożądany efekt . Ważne jest określenie przez niego swoich granic np. – mam prawo nie pić ,- mam prawo mówić „nie” . Wiele uzależnionych osób nie mających wypracowanego asertywnego zachowania , bardzo łatwo przerywają swoją abstynencję , poddając się wpływom otoczenia . Powodem mogą być koledzy , praca , rodzina , wiąże się to zazwyczaj  z ukrywaniem swojego problemu oraz ze wstydem . W takich przypadkach bardzo trudno jest wynajdować wymówki , ponieważ kiedyś one również się kończą , a presja wywierana na niego jest tak silna że nieumiejętność asertywnego zachowania doprowadza do „złamania” i powrotu do nałogu .

Zasadami asertywnego zachowania są :

- najpierw powiedz „nie”

- mów w sposób jasny , stanowczy i bez wahań

- utrzymuj kontakt wzrokowy

- zaproponuj alternatywę : coś innego co zrobicie wspólnie

- poproś te osobę , żeby przestała namawiać

- zmień temat

- unikaj stosowania wymówek lub podawania nieprawdziwych powodów odmawiania

- nie ma powodu  , żebyś czuł się winny ze względu na swoją asertywność

NARKOMANIA

Narkomania, czyli uzależnienie od narkotyków (środków odurzających, substancji psychoaktywnych) to choroba, która zagraża coraz większej liczbie młodych Polaków.

Narkomania tak samo jak alkoholizm jest chorobą postępującą, nieuleczalną i śmiertelną.

Narkomania zbiera coraz większe żniwo... Mimo to nie wolno się poddać odbierając sobie szansy na normalne życie.

Istotą narkomanii jest fizyczna i psychiczna zależność od różnego rodzaju środków zmieniających świadomość (amfetamina, marihuana, heroina, kokaina, morfina, LSD, itp.). Z problemem uzależnienia od narkotyków borykają się nie tylko osoby bezpośrednio nim dotknięte, ale także rodzina, partnerzy i przyjaciele, którzy przeżywają stany przygnębienia, lęku, stresu, rozczarowań i bezradności.

Narkomania jest z całą pewnością chorobą, którą można i trzeba leczyć w oparciu o założenie, że celem jest całkowite odstawienie wszelkich środków zmieniających świadomość. Służy temu psychoterapia oparta na rzetelnej wiedzy czym jest uzależnienie i jak można się od niego uwolnić. Głównym zadaniem terapii jest zapobieganie ewentualnym nawrotom choroby, poprzez uczenie ludzi uzależnionych nowych zachowań, tak aby radzili sobie w sytuacjach kryzysowych, bądź nauczyli się unikania takich sytuacji, które mogłyby ich sprowokować do ponownego brania środków psychoaktywnych.

 


Ankieta

czy sądzisz że uzależnienie od alkoholu jest :

chorobą (18) 75%

wyborem (5) 21%

sposobem na życie (1) 4%

Całkowita liczba głosów: 24

                        Różne rodzaje uzaleznień

 

Uzależnienia od miłości, seksu i pornografii często nakładają się na siebie u jednego człowieka. Stanowić mogą znaczny problem dla człowieka uzależnionego wywołując poważne skutki osobiste i społeczne.

Jakie są objawy uzależnienia od seksu?

- podejmowanie różnorodnych zachowań seksualnych bez względu na ryzyko, które się z nimi wiąże; zachowania seksualne mogą być bardzo różnorodne, np. fantazje seksualne, zaabsorbowanie myśli na podniecających obrazach, uprawianie seksu lub masturbacja,

- nieumiejętność zaprzestania nadmiernych zachowań seksualnych pomimo różnych ubocznych konsekwencji; osoby uzależnione od seksu mają tendencję do wypierania problemu, zauważa się u nich następujące mechanizmy obronne: racjonalizację i minimalizowanie problemu; ich zachowania seksualne mają pewien schematyczny i powtarzalny wzorzec,

- skłonność do poświęcania ważnych spraw rodzinnych, socjalnych, zawodowych lub rekreacyjnych dla swoich zachowań seksualnych,

- ciągła potrzeba lub wysiłki do ograniczenia zachowań seksualnych, w większości osoby uzależnione od seksu są jednak niezdolne do powstrzymywania się,

- niezwykła ilość czasu spędzana na aktywności seksualnej,

- prowadzenie podwójnego lub wielokrotnego życia,

- rytualizacja i kompulsywność zachowań seksualnych; zachowania te mają charakter przymusu wewnętrznego, opór przed realizowaniem fantazji powoduje u osoby uzależnionej od seksu powstawanie napięcia wewnętrznego,

- obniżenie zainteresowania życiem duchowym,

- ciągłe łamanie reguł etycznych, hierarchia wartości ulega spłaszczeniu, seks zajmuje w niej pierwsze miejsce,

- zagrożenie dla życia zawodowego lub rodzinnego.

Skutki uzależnienia od seksu

Następstwa patologicznego zaabsorbowania życiem seksualnym może mieć wielorakie następstwa. Skutki osobiste to poczucie winy i wstydu, obniżona samoocena, depresja z myślami samobójczymi, zaburzenia orientacji seksualnej (mogą być wyrazem szukania nowych, mocniejszych podniet seksualnych), urojenia wielkościowe, wstręt do siebie i generalnie - zmniejszenie satysfakcji życiowej.
Skutki społeczne to napięcia i destrukcja relacji interpersonalnych, krótkotrwałe kontakty z ludźmi, życie w sekrecie, brak przyjaciół, oddalenie od rodziny, zamknięcie w hermetycznym towarzystwie.
Uzależnienie od seksu może mieć tragiczne reperkusje ekonomiczne, takie jak zniszczenie kariery społecznej, aresztowanie z powodu dewiacyjnych zachowań seksualnych (np. molestowania seksualnego), utrata pracy lub spadek kreatywności i wydajności w pracy spowodowany ciągłym fantazjowaniem seksualnym. Nadmierna aktywność seksualna i duża liczba przypadkowych kontaktów mogą prowadzić do chorób wenerycznych oraz AIDS.

Wołanie o pomoc

Jak łatwo zrozumieć, uzależnienie od seksu może być tragedią osobistą i rodzinną, może zrujnować całe życie człowieka. Uzależnienie od seksu należy leczyć! Pomoc w leczeniu świadczą seksuolodzy, psychiatrzy oraz psychoterapeuci. W terapii stosuje się terapię indywidualną i grupową.

      ALKOHOL W CZASIE CIĄŻY
Nadmierne spożycie napojów wyskokowych w czasie ciąży może doprowadzić do wytworzenia się u dziecka alkoholowego zespołu płodowego. FAS, jak w skrócie określa się to zaburzenie, przejawia się w postaci opóźnień umysłowych i problemów w prawidłowym rozwoju. Dzieci, których matki piły będąc w ciąży muszą borykać się z różnego rodzaju ułomnościami przez całe życie.

Wyszukiwanie

© 2009 Wszystkie prawa zastrzeżone.