PRACOHOLIZM

2013-07-17 19:05

  Pracoholikami są zwykle osoby pilne, perfekcyjne, ale i niepewne siebie, nieśmiałe, niedowartościowane, bojące się otoczenia. Często są to osoby ambitne, lubiące rywalizować i wygrywać, które wysoko stawiają sobie poprzeczkę, za wszelką cenę dążą do osiągnięcia sukcesu i prestiżu społecznego. Z drugiej zaś strony podchodzące niejednokrotnie z obawą do własnego talentu, spontaniczności, czy fantazji.

Człowiek uciekając od konfliktowych sytuacji powodowanych przez siebie lub innych, może popaść w pracoholizm, którego etiologia jest podobna do innych uzależnień.Pracoholizm jest też wielkim zagrożeniem dla osób uzależnionych od alkoholu,narkotyków etc:te osoby na skutek "odstawienia" popadają w drugą skrajność.

Pracoholizm jest również ucieczką od odpowiedzialności np: za opiekę nad dziećmi ,rodziną ,przebywanie z nią.Głównym celem jest zapewnienie bytu materialnego zapominając o uczuciach i moralnych szkodach wyrządzonych rodzinie.W tym temacie zwykle potrafimy się bardzo mocno samo usprawiedliwiać obarczając swych bliskich i innych nie zrozumieniem.


Pracoholizm ma wiele pozytywnych skutków, m. in. lepsza pozycja społeczna, wyższe zarobki czy szybszy rozwój zawodowy. Niestety, ma także wiele najróżniejszych efektów ubocznych. Nadmiar pracy może spowodować pogorszenie stosunków z innymi ludźmi, a przede wszystkim z tymi najbliższymi. Kolejną wadą jest przepracowanie, którego skutkiem mogą być najróżniejsze choroby (zależne od wykonywanej pracy). Również efektem zbyt intensywnej i częstej pracy może być przyśpieszone wypalenie zawodowe.

Powrót

Wyszukiwanie

© 2009 Wszystkie prawa zastrzeżone.